Om oss

Nutid

Bagare Brage är ett gammalt anrikt konditori. Konditoriet drivs numera som en del i Millners i sverige AB som även driver restauranger, hotell & glasscafé i orten.

Vi driver servering och butik där vi har allt från tårtor, bakelser, småkakor och härligt vetebröd. Varje morgon bakar vi färskt matbröd och du kan köpa din frukostfralla hos oss. Om du är sugen på en frukostbuffé kan du komma in till oss och äta eller så kan du köpa med dig en frukostpåse. När du vill ha en bakelse, är sugen på ett wienerbröd eller längtar efter en kanelbulle är serveringen och butiken också öppen för dig. Vi utvecklar succesivt verksamheten med nya produkter och tjänster och är tacksamma för dina idéer och önskemål.

Om oss

Historia

Konditoriet i Tibro startade på femtiotalet i samma lokaler och har haft flera olika ägare genom åren. Nilssons konditori, Hjelms konditori, Kurt Bagare och mellan 1983 och 2016, i 33 år – Konditori Bagare Brage med familjen Brage Normark som ägare. Brage var en mycket duktig bagare med rötterna från Juhlins konditori i Skövde. Han arbetade tillsammans med frun Christina och barnen Ann och Eddy och drev konditoriet framgångsrikt och med mycket gott rykte för sina goda tårtor och bakverk. 

Bagare Brage hade med sig erfarenhet och några recept från Juhlins Konditori som vi fortfarande bakar efter. Konditoriet drivs numera som en del i Millners i sverige AB